Дюлята

Dea/ ноември 8, 2021/ Разни/ 0 comments

Една от най-полезните храни през този сезон е дюлята и моля, не я пренебрегвайте заради стипчивият й вкус. Все пак ако не харесвате прясната й консумация, има вариант на да се консумира като интересен български десерт – печени.

Но от къде се появява дюлята? Тя е пренесена в Европа от Азия и бързо и лесно се адаптира към климата тук, затова и не е нужно да бъде третирана с каквито и да било препарати, което всъщност само увеличава ценността й. Дюлята представлява истинска бомба от витамини и куп полезни вещества – съдържа провитамин А, витамини С, Е, В1, В6 и РР. Тя е един от плодовете с най-високо съдържание на пектин, богата е и на калий, калций, магнезий, желязо, както и незаменими органични киселини и етерични масла. Комбинацията от голямо количество аскорбинова киселина /витамин С/ и пектин прави дюлята отличен адсорбент.

С нея може да изчистите организма си от тежки метали и различни отрови.

Има доказан ефект и за превенция при атеросклероза, тромбоза и други съдови проблеми. Заради високото си съдържание на фибри, дюлите са добър избор за онези, които искат да отслабнат и да задържат траен резултат.

Прясно изцеденият сок от добре узрели дюли е известен с противовъзпалителното си действие, също така се ползва и срещу анемия. Нашите баби са го ползвали за подобряване на апетита при злояди деца, срещу безсъние и при обща отпадналост на организма.

Чаят от дюлеви листа се препоръчва за овладяване притъпите на астма.

От сърцевината на плодовете може да се приготви извлек срещу кашлица, като при варенето се добавят счукани орехи, заедно с черупките.

Семената на дюлята са богати на минерали, съдържат витамин В 17, който в големи дози може да е токсичен, така че бъдете внимателни! Както знаем лекарство или отрова – всичко е въпрос на доза.

Същите резултати можем да постигнем и със семките на ябълката и крушата.

Дюлята може да издържи дълго откъсната от дървото /цяла зима/,  но трябва да се съхранява правилно. Доузряващите дюли в помещение принасят фин аромат в помещенията за съхранение и много свежо настроение в студените зимни дни.

Има два вида дюли, едните са по-сочни, другите – по-стипчиви. Така е за директна консумация са по-подходящи сочните, а от другите можем да приготвяме смути и дъхав чай.

Трябва да имате предвид обаче, че заради наличието на дъбилни вещества дюлята действа запичащо. Затова е по-подходяща за хора с лесно раздразнимо дебело черво. При хора с проблем запек е по-добре да се избягва.

Затова и в рецептите на  лечителят Петър Димков той препоръчва дюлята да се комбинира с мед. По неговите наблюдения, прясно изцеденият сок от дюля помага срещу възпаления на устната кухина и при упорити повърхностни рани. Димков съветва и за прием на студен извлек от дюли, като се ползват семенцата части за спиране на кашлица и за общо укрепване.

Това е един изпитан и полезен за здравето метод, от който можем да се възползваме.

При диабет напр., препоръката е да се нареже на едри парчета дюлята и да се вари до омекване в малко вода без захар, но с прибавени карамфил и канела. Диабетиците да пият тази вода и ще се почувстват много добре, това казва нашата народна медицина.

За кашлица рецептата е следната:

по-сочна дюля се настъргва или пасира, като се прибавя лимонов сок, мед и канела. Средата на 5-6 дюли – заедно със семената, престояват накиснати в чаша вода /изворна или пречистена/ и се оставят за 3-4 часа на стайна температура. Приема се на малки порции през деня за спиране на упорита кашлица. Семената трябва да остават цели, защото при раздробяването им се отделя отровното вещество глюкозид. Природата го е вложила, за да пази от вредители носителя на нов живот – семенцето. В естествена среда, от него може да поникне нова дюля.

Правилно съхранена, дюлята може да ни радва в прясно състояние дори на коледната трапеза. Все пак, повечето хора предпочитат да я консумират, когато е преминала термична обработка. Заради високото съдържание на пектин, който е всеизвестен с желиращите си свойства, основното приложение на дюлята е при направа на различни видове конфитюри, сладка и мармалади, но изсушените плодове са и прекрасна основа за приготвяне на ошаф, който е по-полезен за здравето, защото няма добавена захар.

Естествено узрели под златните есенни лъчи на слънцето, дюлите са полезен антиоксидант и имуностимулатор за добро здраве през идващите студени месеци, съветва и д-р Людмила Емилова.

Share this Post

About Dea

Живея на морето и мисля като Хемингуей. Карам колело, вместо кола и обичам природата - да й се наслаждавам. Перфектна е без нашата намеса! А където се налага, нека бъде за подобрението й - така смятам. Обичам да пътувам, защото тогава се "разширявам". Сетивата ми се обострят, а срещите ми с хора и ситуации никак не са случайни... Обичам и да чета, и да преживявам. Понякога пътувам и така! Чрез другите и техните истории. Защото всички сме свързани по един или друг начин, а чуждите емоции нерядко са и наши. Да се наслаждаваме заедно на пътуването си през живота - пъстър е!

Leave a Comment